![]() |
Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan
3022 | S -ENAAb |
S -DNAnAb, S -Jo1Ab, S -RNP70Ab, S -RNPAb, S -Scl70Ab, S -SentAb, S -SmAb, S -SSAAb ja S -SSBAb
Erityisanalytiikka Serologian laboratorio 040 635 63 78.
Tumavasta-aineiden spesifiteetin selvittäminen autoimmuunisidekudossairauksien diagnostiikassa.
Mikrobiologian ja immunologian lähete https://www.nordlab.fi/wp-content/uploads/2022/03/mikrobiologian_ja_immunologian_tutkimusten_lahetelomake_0.pdf Lähetteessä tulee mainita: kliininen diagnoosi ja kysymyksenasettelu.
Seerumiputki 5 ml
2 ml seerumia.
Näyte säilyy viikon jääkaapissa, pitempi säilytys pakastettuna. Näyte voidaan lähettää huoneenlämmössa 1 vrk sisällä, pitempiaikainen lähetys jäähdytettynä. Seerumi erotettava ennen lähettämistä.
Kaksivaiheinen fluoroentsyymi-immunologinen menetelmä.
Arkipäivisin
S-ENAAb tutkimuksessa tehdään ensin vasta-aineseulonta seuraavia ENA-antigeeneja kohtaan: U1RNP, RNP70, SS-A, SS-B, centromere B, Scl-70, Jo-1, Sm, fibrillarin, RNA Polymeraasi III, Ribosomaaliset fosfoproteiinit (Rib-P), PM-Scl, PCNA, Mi-2. Lisäksi myös dsDNA vasta-aineet tulevat seulotuiksi.
Seulontapositiivisista näytteistä mitataan spesifiset vasta-aineet yllämainituista seuraaville antigeenille U1RNP, RNP70, SS-A, SS-B, centromere B, Scl-70, Jo-1, Sm, dsDNA.
Jos seulontapositiiviselle näytteelle ei löydetä S-ENAAb tutkimuksessa oikeaa spesifiteettiä niin S-ANATyJT (nro 11676) tutkimuksella voidaan tutkia loput seulonnassa mukana olevat spesifiteetit. S-ANATyJT tilataan tarvittaessa erikseen ja sitä varten tarvitaan uusi näyte.
Normaalisti negatiivinen.
VIITEARVOT:
S-DNAnAb: Negatiivinen <10 IU/ml. Raja-arvo 10-15 IU/ml. Positiivinen >15 IU/ml.
S-RNPAb: Negatiivinen <5 U/ml. Raja-arvo 5-10 U/ml. Positiivinen >10 U/ml.
Muut osatutkimukset: Negatiivinen <7 U/ml. Raja-arvo 7-10 U/ml. Positiivinen >10 U/ml.
TULOKSET VALMIINA: 1-3 vrk kuluessa.
Spesifiteetteihin liittyvät yleisimmät kliiniset ilmentymät:
S -DNAnAb(natiivi-DNA, double stranded DNA): dsDNA-vasta-aineita esiintyy pääasiassa SLE-potilailla.
S -Jo1Ab(Histidyyli-tRNA-syntetaasi): Jo-1-vasta-aineita esiintyy polymyosiittia, dermatomyosiittia ja fibrosoivaa alveoliittia sairastavilla potilailla.
S -RNPAb (U1RNP), S-RNP70Ab: Korkea RNP-vasta-aine tiitteri voi viitata MCTD: n. RNP-vasta-aineita voidaan tavata myös SLE:n ja systeemisen skleroosin rajoittuneen tautimuodon yhteydessä.
S -Scl70Ab (topoisomeraasi I): Scl-70-vasta-aineita esiintyy systeemisessä skleroosissa. Liittyvät yleensä systeemisen skleroosin diffuusiin tautimuotoon.
S -SentAb (sentromeeri B): Sentromeerivasta-aineita esiintyy systeemisen skleroosin rajoittuneessa tautimuodossa.
S -SmAb(Smith): Positiivinen Sm-vasta-ainelöydös voi viitata SLE-tautiin.
S -SSAAb(Ro): Positiivinen SS-A-vasta-ainelöydös voi viitata Sjögrenin syndroomaan tai SLE:hen. SS-A-vasta-ainepositiivisten äitien vastasyntyneille lapsille voi kehittyä neonataalilupus tai kongenitaalinen A-V-blokki. SS-A-vasta-aineet voivat myös liittyä autoimmuunimaksasairauksiin.
S -SSBAb(La): Positiivinen SS-B-vasta-ainelöydös voi viitata Sjögrenin syndroomaan tai SLE:hen. SS-B-vasta-ainepositiivisten äitien vastasyntyneille lapsille voi kehittyä neonataalilupus tai kongenitaalinen A-V-blokki.
Virhelähteet: Lipeeminen, hemolysoitunut tai bakteerikontaminoitunut näyte voi antaa virheellisen tuloksen.
Päivitetty 15.11.2021 / KJ