Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan

CA 19-9 antigeeni, punktionesteestä

10954 Af-CA19-9

Tiedustelut

Päivystyslaboratorio, puh. 040 6356351

Asiantuntijat

apulaisylilääkäri Irina Nagy: irina.nagyatnordlab.fi / 040 6356290 ja kemisti Anne Mäkelä: anne.makelaatnordlab.fi / 0403536897

Indikaatiot

Haima-, maha-, sappitie- ja paksusuolisyövän hoidon seuranta

Näyteastia

Seerumiputki 5 ml

Näyte

NÄYTE: 1 ml punktionestettä. Näyte säilyy 8 tuntia huoneenlämmössä, 2 vrk jääkaapissa, pitempiaikainen säilytys pakastettuna.

LÄHETYS: Näyte voidaan lähettää huoneenlämmössä, mikäli perillä 8 t:n kuluessa, kylmälähetyksenä mikäli perillä kahden vuorokauden kuluessa näytteenotosta, muutoin pakastettuna.

Menetelmä

Immunokemiluminometrinen.

Tekotiheys

Arkipäivisin

Tulokset valmiina

Seuraavana arkipäivänä

Yleistä

CA 19-9 -määrityksellä mitataan yhdistettä, joka muistuttaa Lewis A-veriryhmäantigeenia. CA 19-9:n käyttö kasvainmerkkiaineena on samankaltaista kuin CEA:n käyttö, mutta CA 19-9 on useammin suurentunut haima-, maha- ja sappitiehytsyövissä. Paksunsuolen syövässä CEA-pitoisuus on useammin suurentunut kuin CA 19-9 -aktiivisuus. Noin 10 % väestöstä on Lewis A -negatiivisia henkilöitä, ja heillä tulee käyttää muita kasvainmerkkiaineita

Päivitetty 08.07.2022 / AMM

Sivun alkuun